Az első olyan bejegyzésem, ami már valóban IKT-s témával foglalkozik, nem más, mint egy tanítani kívánt témához kapcsolódó fogalomtérkép.
Hogy mi is az a fogalomtérkép?
" Ahogyan egy várostérkép segítségével könnyebben eljutunk az egyik pontból a másikba, a fogalmi térképek használata is hasznos támpontnak bizonyulhat fogalmak, gondolatok, jelenségek, folyamatok megértésében." (wikipedia)
Először azon kellett elgondolkodnom, melyik témakör feldolgozásnál és tanításánál fogom tudni a leghatékonyabban alkalmazni ezt a technikát a jövőben. Hosszas gondolkodás és mérlegelés után az irodalmi műnemek mellett döntöttem, hiszen ezeket a diákok nagyon gyakran vagy összekeverik, vagy egyáltalán nem tudják, így szükséges egy átlátható és összeszedett rendszerben bemutatni nekik.
Az interneten több olyan honlapot is felkerestem, ami fogalomtérképek elkészítésére specializálódott, a választásom pedig végül a Mindomo oldalt választottam, mivel ezt találtam a legkönnyebben kezelhetőnek, illetve a legfigyelemfelkeltőbbnek.
Mivel a feldolgozandó témaköröm számomra már nem igényelt sok utánajárást és kutatómunkát, több időt tudtam szánni a program felfedezésére, illetve a fogalomtérkép elkészítésére és csinosítgatására.
A leghasznosabbnak azt találtam, hogy az elkészült térképet könnyedén át lehet alakítani egy prezihez hasonló prezentációvá, amivel még izgalmasabbá és könnyebben áttekinthetővé válhat a tananyag, és ezáltal a tanóra is.
Összességében azt gondolom, hogy egy ilyen fogalomtérkép elkészítése hasznos lehet mindkét szakom óráin, de nagyon fontos, hogy minél alaposabban válasszunk megfelelő témát, hiszen egy rosszul elkészített és bonyolult térkép csak még jobban összezavarhatja a diákokat.
Végezetül pedig az irodalmi műnemekkel foglalkozó fogalomtérképemet és a hozzá tartozó prezentációt ide kattintva érheted el.